ЈЕЗИЧКА КУЛТУРА У ОГЛЕДАЛУ ВРЕМЕНА

Дана 18.04.2019. године у Спомен кући Саве Шумановића професорица Горица Мајсторовић одржала је огледни час „Језичка култура у огледалу времена“. Ученици су у присуству кустоса Галерије „Сава Шумановић“ Анђелке Радосављевић имали прилику да разгледају ентеријер куће породице Шумановић и да се подсете биографије и значаја једног од наших највећих уметника прве половине двадесетог века. Након мотивације ученика за рад, главни део часа реализован је у дворишту Спомен куће. Циљ наставне јединице био је упознавање основних елемената језичке културе и проналажење истих у рукописима који припадају националној културној баштини те успостављање паралеле између некадашњег начина преношења информација и савремене интернет комуникације с посебним освртом на жаргон тј. речник младих. С обзиром да је Сава Шумановић, пореклом и образовањем, припадао културној елити сходно томе био је и репрезентативни пример језичке културе времена у ком је живео. У то смо се уверили читајући писма која је Сава писао родитељима, а затим су ученици, кроз различите активности, презентовали елементе језичке културе присутне у интернет комуникацији односно на друштвеним мрежама.Закључили смо да језичка култура спона која повезује све образоване и племените каратере без обзира што припадају различитим епохама.

Stalna veza (link) ka ovom članku: https://www.nts.edu.rs/jezicka-kultura-u-ogledalu-vremena/